piątek, 4 kwietnia 2014

Patologie w życiu codziennym

fragment artykułu "patologie w życiu codziennym - rys historyczny i program naprawy społeczeństwa jednostką", autora nn w gazecie bez tytułu, numer bez znaczenia.

"(...) tendencja uniwersalizacji jest nadzieją naszego społeczeństwa, bądź nam zatem przeciętny, cichutki i pokorny, nie baw się w dziwności #takie_hipsterskie, bo to wstyd i na siłę (wiadomo) i pustka. ładne rzeczy to szlachetność pościeli - zbadano i udowodniono przez mądrych i wierzących naukowców, że jest to ilość konieczna, ale i w zupełności wystarczająca. szukanie ładności poza nią jest nie na miejscu. (...) skup się w swoim życiu na jednej rzeczy i nie wymyślaj niepotrzebnych tras pod prąd, bo szkoda, wstydu się tylko najesz. a nawet, jeśli już musisz (tolerujemy twoją lichość i słabości), to po cichu, bo to nie wypada. przyciąganie, choćby niezamierzone, cudzej uwagi to obłuda najgorsza i pycha, których każdy poważ(a)ny człowiek się brzydzi.
problem zainspirował g.caillebotte'a do namalowania obrazu a traffic island, boulevard haussmann w czasach, gdy jeszcze podpisywanie autorstwa nie urągało pokorze i szlachetności twórcy

w życiu poznasz wielu złych ludzi, w zasadzie większość będzie zła. naucz się od nich, jak sobie radzić. wypracuj sobie grubą skórę. umiejętność lawirowania między sykami, szyderstwem i sztucznym uśmiechem jest niezbędna. wtop się w ten szary tłum, utożsam się z nim, bo tak wygląda życie. i nic na to nie poradzisz. (...)

to takie wstydliwe, takie dziwne i niechciane, ta "inność". kiedyś, w dawnych czasach, używano słowa "kreatywność", ale zrezygnowano z niego, ponieważ zdarzało się, że u niektórych osób, wywoływało ono pozapejoratywne skojarzenia. trudno było godzić się na taki, choćby podprogowy, fałsz. szukanie na siłę swojej, za przeproszeniem, "wyjątkowości" jest smutnym świadectwem zagubienia i niedojrzałości. (...) pomóżmy ludziom zagubionym odnaleźć się, uświadamiajmy im, że nie warto się wygłupiać z wymysłami, które nie mają żadnej wartości."

Brak komentarzy: